isaret dili

İşaret Dili Eğitimi Kursu

İşaret Dili Programı bireyleri bu alanda yeterli hale getirmeyi amaçlamaktadır. İşaret Dili eğitimi kursumuzun içeriği, İşaret Dili eğitimi kursumuzun süresi ve kursumuz sonunda alacağınız Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikanın geçerliliği hakkında temel bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

isaret-dili-kursu

İşaret Dili Eğitimi Kursu Sertifikası programının amacı:

İşitme engellilerin eğitim ve iletişimlerinin sağlanması amacıyla 5378 sayılı “Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 15’inci maddesinin 4’üncü paragrafında; “… İşitme özürlülerin eğitim ve iletişimlerinin sağlanması amacıyla Türk Dil Kurumu Başkanlığı tarafından Türk İşaret Dili Sistemi oluşturulur. Bu sistemin oluşturulmasına ve uygulanmasına yönelik çalışmaların esas ve usulleri Türk Dil Kurumu Başkanlığı koordinatörlüğünde, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü ve Özürlüler İdaresi Başkanlığınca müştereken çıkarılacak yönetmelikle belirlenir…” hükmü yer almıştır. Bu hüküm doğrultusunda Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması ve Uygulamasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik 14.04.2006 tarih ve 26139 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve çalışmalar Türk Dil Kurumu Koordinesinde başlatılmıştır. 18 Ocak 2011 tarih ve 27919 sayılı Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması ve Uygulamasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik değişikliği ile Türk İşaret Sistemi oluşturuluncaya kadar Bakanlığımıza verilen Türk İşaret Dili öğretici ve tercümanlık kursları düzenleme yetkisi kapsamında “İşaret Dili Programı” hazırlanmıştır. Bu program ile katılımcıların Türk İşaret Dilini aktif bir şekilde kullanması ve işitme engellilerle iletişim kurabilmesi hedeflenmiştir.

Meslek Elemanı Tanımı

Türk İşaret Dilini (TİD) aktif bir şekilde kullanabilen ve işitme engellilerle iletişim kurabilen bireydir.

İstihdam Alanları

 • Kişisel Gelişim Alanı altında sertifika programı tamamlayan kursiyerler, sertifikalarının kazandırdığı yeterlilikler doğrultusunda çalışabilirler.

 

İşaret Dili Eğitimi Kursu Eğitim Programının İçeriği:

 • İşaret dili ve çevre ile ilgili uygulamalar yapmak İşaret Dili ve Çevre
 • Okul ve eğitim işaretlerini uygulamak Okul ve Eğitim İşaretleri
 • Gıda ve giyim işaretlerini uygulamak Gıda ve Giyim İşaretleri
 • TİD dilbilgisi kavramları uygulamaları yapmak TİD Dilbilgisi Kavramları
 • Duygular ve eşyaların işaretlerini uygulamak Duygular ve Eşyalar
 • Zaman dilimleri uygulamaları yapmak Zaman ve Zaman Dilimleri
 • Trafik ve canlıların işaretlerini uygulamak Trafik ve Canlılar
 • Meslekler ve ilgili makine işaretlerini uygulamak Meslekler
 • Spor ve coğrafi terimlerin işaretlerini uygulamak Spor ve Coğrafi Terimler
 • Karşılıklı konuşma çalışmaları yapmak Karşılıklı Konuşma

 

İşaret Dili Eğitimi Kursu Sertifikası Eğitimi programının Eğitim Süresi (Saat):

Programın süresi 120 saattir.

İşaret Dili Eğitimi Kursu Sertifikası Katılma Koşulları:

 • Okuma yazma bilmek veya İlkokul mezunu olmak.
 • İşitme engellilerle iletişim kurabilecek bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak

 

İşaret Dili Eğitimi Kursu Sertifikası:

isaret-dili-egitimi

Eğitimin sonucunda kurs merkezimizde ve Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri gözetiminde yapılacak olan sertifika sınavına katılan ve kursiyerler 100 puan üzerinden 45 puan ve üzeri puanlar aldığında başarılı olarak sayılır ve hazırlanan sertifikalar Milli Eğitim Müdürlüğünce onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilir. Sertifikanın kursiyere teslim tarihi 7 iş gününü aşmamaktadır.

İşaret Dili Eğitimi Kursu sertifikasının geçerliliği:

İşaret Dili Eğitimi Kursu programı sonucunda katılacağınız kurs bitirme sınavı Milli Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme sertifikası olduğu için tüm Türkiye’de geçerlidir. Özel kurumların ve devlet kurumlarının kabul etmesi zorunludur. Devlet memurluğu alım sınavlarında da geçerlidir.

Ayrıca yurt dışında geçerliliği bulunmaktadır, kursa kayıt sırasında yurt dışında da kullanmak istediğinizi belirtmeniz durumunda kurumumuz aracılığı ile gerekli tüm işlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.