Tıbbi Sekreterlik Kursu Ankara

tip sekreteri

Ankara’da 2001 yılında verilmeye başlanan İstanbul’da 2000 yılında verilmeye başlanan temel olarak hastaneler’in başhekim sekreterleri haricindeki, hasta sevk ve temel hastane

tıbbi sekreterlik kursu ankara

tıbbi sekreterlik kursu ankara

dökümanlarının işlenmesini, arşivlenmesini, düzenlenmesini, sağlayan 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni kursiyer alımına kapanan bir eğitim programıdır. Tıbbi sekreterlik kursu Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde yoğun talep görmüş, üniversitelerin “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” bölümü ile genellikle karıştırılan ve bu nedenle kursun kapanması ile sonuçlanan bir yasal döngü içerisine sokulan bir kurstur.

 

Tıbbi sekreter sertifika kursu’nun geçerliliği:

Hastanelerde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü için atama kadroları sınırlıdır. tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik öğrencileri başhekim sekreteri, hastane genel sekreteri olarak çalışmaktadır. Halbuki, tıp sekreterleri daha düşük dereceli kadrolarda görev yaparlar, tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler, tıp merkezleri, ana sağlık merkezleri, aile sağlığı merkezleri, halk sağlığı merkezleri, özel sağlık kuruluşları bünyelerinin büyüklüklerine göre en az 5 tıp sekreteri çalıştırmaktadırlar.

Tıp Sekreterlik Kursu’nun çalışma alanları:

Tıp sekreterliği kursunun yasaklanmasından sonra sektördeki açığı kapatmak için “Hasta Kabul işlemleri kursu” açılmıştır. Hasta kabul işlemleri kursu tam olarak tıbbi sekreterlik kursu yerine geçmektedir. Hastanelerde, ve benzeri kurumlarda çalışmak için sağlık bakanlığı tarafından zorunlu tutulmuştur.

Tıp Sekreteri kursu süresi:

Ankara tıp sekreteri kursu süresi 1064 saat olarak planlanmıştır, fakat kurs eğitimden kaldırıldığı için yerine getirilen hasta kabul işlemleri kursu’nun saati: 280 saat olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

 

Tıbbi Sekreterlik Kursu Sertifikası:

Geçmiş dönemlerde almış olduğunuz tıbbi sekreterlik kursu sertifikası kazanılmış hakkın korunması ilkesine dayanılarak, hayatınız boyunca geçerlidir. 2011 yılından sonra bu sertifika tıbbi sekreterlik sertifikası olarak değil hasta kabul işlemleri elemanı olarak verilmektedir. Aynı hak ve yetkilere sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandığı için tüm Türkiye’de resmi ve özel kurumlarda kabul edilmesi zorunludur.

 

Tıbbi Sekreter Kursu Eğitim Grupları:

Tıbbi sekreterlik sertifikası için verilen eğitimler genellikle çalışan kursiyerler tarafından tercih edildiği için, hafta içi akşam grupları daha fazla yoğun ilgi görmektedir, hafta sonu grupları ve hafta içi gündüz grupları da bulunmaktadır, fakat hafta içi akşam grupları kadar yoğun ilgi görmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.