Search
Close this search box.

Tıbbi Sekreterlik Kursu

Kurs Kayıt Tarihleri

Son Kayıt Tarihi 

06.07.2024

Gün
Saat
Dakika
Saniye
Kurs İçerikleri
Resmi Sertifika

Merkezi Eğitim Kurumları olarak kursiyerlerimize E-devlette görünen (e-devlete işli ve e-devlet üzerinden sorgulanabilen) resmi ve geçerli sertifikalar sunuyoruz.

İletişim Formu

Ankara’da 2001 yılında verilmeye başlanan İstanbul’da 2000 yılında verilmeye başlanan temel olarak hastaneler’in başhekim sekreterleri haricindeki, hasta sevk ve temel hastane

tıbbi sekreterlik kursu ankara
tıbbi sekreterlik kursu

dökümanlarının işlenmesini, arşivlenmesini, düzenlenmesini, sağlayan 2011 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni kursiyer alımına kapanan bir eğitim programıdır. Tıbbi sekreterlik kursu Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya başta olmak üzere birçok şehirde yoğun talep görmüş, üniversitelerin “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” bölümü ile genellikle karıştırılan ve bu nedenle kursun kapanması ile sonuçlanan bir yasal döngü içerisine sokulan bir kurstur.

 

Tıbbi sekreter sertifika kursunun geçerliliği:

Hastanelerde tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü için atama kadroları sınırlıdır. tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik öğrencileri başhekim sekreteri, hastane genel sekreteri olarak çalışmaktadır. Halbuki, tıp sekreterleri daha düşük dereceli kadrolarda görev yaparlar, tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler, tıp merkezleri, ana sağlık merkezleri, aile sağlığı merkezleri, halk sağlığı merkezleri, özel sağlık kuruluşları bünyelerinin büyüklüklerine göre en az 5 tıp sekreteri çalıştırmaktadırlar.

Tıp Sekreterlik Kursunun çalışma alanları:

Tıp sekreterliği kursunun yasaklanmasından sonra sektördeki açığı kapatmak için “Hasta Kabul işlemleri kursu” açılmıştır. Hasta kabul işlemleri kursu tam olarak tıbbi sekreterlik kursu yerine geçmektedir. Hastanelerde, ve benzeri kurumlarda çalışmak için sağlık bakanlığı tarafından zorunlu tutulmuştur.

Tıp Sekreteri kursu süresi:

Ankara tıp sekreteri kursu süresi 1064 saat olarak planlanmıştır, fakat kurs eğitimden kaldırıldığı için yerine getirilen hasta kabul işlemleri kursunun saati: 280 saat olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

 

Tıbbi Sekreterlik Kursu Sertifikası:

Geçmiş dönemlerde almış olduğunuz tıbbi sekreterlik kursu sertifikası kazanılmış hakkın korunması ilkesine dayanılarak, hayatınız boyunca geçerlidir. 2011 yılından sonra bu sertifika tıbbi sekreterlik sertifikası olarak değil hasta kabul işlemleri elemanı olarak verilmektedir. Aynı hak ve yetkilere sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylandığı için tüm Türkiye’de resmi ve özel kurumlarda kabul edilmesi zorunludur.

 

Tıbbi Sekreter Kursu Eğitim Grupları:

Tıbbi sekreterlik sertifikası için verilen eğitimler genellikle çalışan kursiyerler tarafından tercih edildiği için, hafta içi akşam grupları daha fazla yoğun ilgi görmektedir, hafta sonu grupları ve hafta içi gündüz grupları da bulunmaktadır, fakat hafta içi akşam grupları kadar yoğun ilgi görmemektedir.

Diğer E-Devlete İşlenen Kurslar:

You cannot copy content of this page

Bu sitede size daha iyi bir deneyim sunabilmek adına, bu sayfayı ziyaretinizle ilgili bilgileri toplamak amaçlı çerezler kullanılmaktadır.